Bez hydrauliky by to nešlo
V současné době jsou stavební stroje na velmi vysoké úrovni, ať už je nahlíženo na jakoukoliv vlastnost. Dnešní stroje pro zemní práce jsou rychlé, spolehlivé a v rámci provozních vlastností co možná nejvýhodnější. Vždy to tak však nebylo, o čemž svědčí historie rypadel. Ta sahá do devatenáctého století, kdy na svět přišly první stroje připomínající dnešní rypadla. Tyto stroje však nebyly techniky ani zdaleka tak zdatné, jako je tomu nyní. To stejné však v tehdejší době platilo o jakékoliv technice, a proto se není čemu divit. Proč jsou však technika tohoto charakteru v dnešní době tak efektivní a oblíbená? Za všechno mohou moderní hydraulické agregáty a vůbec praktické využití kapaliny coby média pro přenos sil.
Jednoduchý válec aneb zajímavý nápad
Určitě každý žák ve škole viděl teorii hydrauliky, která byla vysvětlovaná na příkladu hydraulického zvedáku. Právě tam platí jednoduchá závislost, kdy je možné zvednout velký píst o určitou výšku působením malé síly, která působí na plochu menšího pístu. Když se přišlo na to, že je možné tlak „přepravovat“ pomocí kapaliny z jednoho místa na druhé, a to s poměrně velkou efektivitou, vzniklo na základě této teorie opravdu mnoho různých zařízení, a to nejenom stavebních strojů. Právě u stavebních strojů je však možné vidět principy hydrauliky ve větší míře, než je tomu jinde.
Efektivní provoz i v náročných podmínkách
Rypadla dnešní doby mají zpravidla více než jeden hydraulický obvod. Díky těmto obvodům je ovládaný nejenom samotný stroj, ale také pracovní nástroje, které mohou mít nejrůznější podobu. Ne vždy to je pouhá lžíce, neboť hydraulicky pohánět je možné i všemožné hydraulické nůžky, vibrační válce, vrtací zařízení nebo třeba kladiva.
Možnosti hydraulických agregátů a celé teorie hydraulických obvodů jsou opravdu bohaté, a proto se můžete zamyslet nad tím, kde všude se ve vašem okolí této teorie využívá.