Kde se uplatní zeolit
Zeolit je minerál sopečného původu, který se objevuje ve filtračních zařízeních pro úpravu pitné i užitkové vody. Velmi často nahrazuje křemičitý písek v bazénových filtracích a některé jeho vlastnosti dokonce písek předčí. Zeolit totiž filtruje třemi způsoby, zatímco písek pouze tím jedním – mechanickým. Uvnitř zeolitu se nachází velmi drobné mikroskopické komůrky či soustava chodbiček, v nichž se usazují sedimenty nečistot, a významná je i jeho iontová výměna při pohlcování škodlivého amoniaku z okolního prostředí. Právě proto jej milují někteří akvaristé, protože filtrace akvarijní vody, zejména co se týče amoniaku, je klíčová pro úspěch v každém akváriu.
Zeolit je ovšem natolik šikovný nerost, že se uplatní i jinde. Ocení jej majitelé domácího zvířectva i velkochovy, protože se může využít pro stelivo, které je účinnější v absorpci pachů a toxinů z výkalů, než jiné materiály. Otázkou zůstává, zda z chemické vazby neuniká hliník, ovšem pokud ne, pak jde o bezpečný minerál i ve zdravotnictví. Co je ale všeobecně známo, je vysoká schopnost zeolitů reagovat s těžkými kovy a odstraňovat je z půdy nebo z vody, zejména se to týká olova a kadmia.
Likvidátor pachů v domácnosti – co o tomto minerálu možná nevíte, je jeho schopnost vázat na sebe různý zápach. Proto se uplatní v blízkosti odpadkových košů, kde může zahnívat odkrojená zelenina či zbytky potravin, a kromě steliva pro kočky jej můžete ponechat i v miskách poblíž botníku s letní obuví pro eliminaci typického chodidlového odéru.
Okrasné účely – zeolity jsou zajímavé i co se týče vzhledu, mají světlou barvu, někdy spíše krémovou, jindy zbarvenou více do modra až do zelena. Lze je rozdrtit do různě velkých frakcí a vyzdobit s nimi chodníčky nebo vysázené skalničky. Pro estetické účely je zeolit skvělým partnerem na zahradách rodinných domů i rekreačních chat.