Přijímací výběrové řízení – vaše příležitost
Po několikaměsíčním hledání zaměstnání skládáte zbraně, přepadá vás apatie, máte pocit, že za nic nestojíte, a náhle jako blesk z jasného nebe vám do emailové pošty přifrčí pozvánka na výběrové řízení. Nejprve tomu nechcete věřit, pak se začnete radovat a vzápětí vás přepadne panika. Co jim budu říkat, tak dlouho už jsem doma, nemám pravidelný kontakt ani s bývalými kolegy, tak trochu jsem ztratil pojem o práci, protože jsem se soustředil už jen na hledání zaměstnání!
V první řadě se uklidněte a začněte se znovu radovat! Je to další příležitost. Pokud vás nabídka oslovila, vyslovte přání chtít pracovat pro tuto firmu. A s tímto přesvědčením jděte na pohovor.
Výběrovému řízení bude předcházet ještě spousta věcí. Nesmíte nic zanedbat. Předně styl oblečení – přizpůsobte jej dané pozici. Upravený zevnějšek a vyleštěné boty jsou samozřejmostí.
Ženy občas před konkurzem proběhnou kosmetickým ošetřením, kadeřníkem, příp. manikúrou. Jestliže jim to pomůže k většímu sebevědomí, je to v pořádku.
Na pohovor přijďte včas! Zjistěte si trasu, kudy pojedete, pro každý případ počítejte s případnými objížďkami a možným zdržením. Někdy bývá problém i s parkováním. Toto vše mějte na mysli, než budete vyjíždět. Je pořád lepší být na místě o hodinu dříve, než o 15 minut později. To by mohlo svědčit o vaší nespolehlivosti.
V každém případě musíte být v pohodě. Pokud jste zrovna onemocněli, s osmatřicítkou horečky zůstaňte doma, omluvte se a požádejte o nový termín. Pokud to bude možné, určitě vám vyhoví.
Pokud je vše tak, jak má být, v daný čas jste na správném místě. Jste uvedeni k personalistovi a jste připraveni na pohovor.
Na co zkušený personalista dá – a nejen on – je nabízený stisk ruky. Styl „leklá ryba“ ho nejspíše nepřesvědčí. Ale vy jste připraveni. Krátký pevný stisk, úsměv, ruce podél těla, žádné skřížené nohy při usedání. Naslouchejte! Nesnažte se být až příliš horlivými a strhnout na sebe pozornost tak, že vy budete vést pohovor. To by vám pšenka ve firmě asi nekvetla. Buďte klidní, pozorní, naslouchejte, odpovídejte na otázky, ptejte se.
Připravte se i na otázku – co nebo jaké věci vás ovlivní natolik, abyste přijal zaměstnání, po kterém toužíte, jaké máte priority, co požadujete od zaměstnavatele, v neposlední řadě přijde i otázka – za jaké peníze byste chodil rád do zaměstnání.
Určitě nebude na škodu, když si o firmě zjistíte pár informací, vypíchněte ty důležité a jen tak mezi řečí je zmiňte. Nahlédněte do obchodního rejstříku, kdo je ve vedení, zjistěte si důležité projekty firmy, jak dlouho společnost existuje na trhu práce a s tím v rozhovoru pracujte.
Pokud personalista vidí váš zájem, snahu a aktivní vystupování, je to pro vás velké plus.