Sluneční brýle – ochrana vašeho zraku

Každý z nás někdy využije ba i přímo potřebuje brýle sluneční luxbryle.cz. Sluneční záření totiž může mít negativní vliv na náš zrak a na naše zdraví. Nejčastěji brýle nosíme v létě, kdy je sluneční záření nejvyšší. Při výběru brýlí se však dopouštíme několika chyb. První chybou je to, že si brýle vybíráme na poslední chvílí třeba před odjezdem na dovolenou. V takovém případě si vyberete brýle, které vám budou dokonale slušet, ale jejich ochranná funkce může být mizivá. Není dobré si brýle pořizovat v jiných obchodech, než ve specializovaných optikách. Zde vám s výběrem poradí a vysvětlí vám, na jaké parametry byste se měli při výběru slunečních brýlí zaměřit.

sluneční brýle

Na slunečních brýlích je nejdůležitějším prvkem UV filtr. Ten by měl mít alespoň 400 nanometrů, protože v této hranici filtr dokáže pohltit téměř 100 % škodlivého ultrafialového záření. Dále se zaměřte na kategorii a typ ochranného filtru. Kategorie označuje propustnost světla a je vyjádřena čísly 0-4. Nejideálnější a nejvíce efektivní je stupeň 3, nejvyšší stupeň poskytuje nejvyšší ochranu, ale není vhodný pro řízení auta.

brýle sluneční

Sluneční záření se také šíří všemi směry. Odráží se od ostatních povrchů a může vás tak snadno oslnit. Nejčastěji se paprsky odráží po vodní hladině, silnici nebo sněhu. Tomuto se lze vyhnout slunečními brýlemi s polarizačním filtrem, jehož efekt spočívá v tom, že světelné vlny se k oku dostávají z jedné roviny. Pokud tedy vybíráte brýle převážně na řízení nebo na lyžování, nezapomeňte si vybrat brýle s polarizací. Brýle si můžete vybírat s barevným tónováním skla, kdy každá barva s sebou nese různá specifika. Šedé zbarvení je ideální pro věrnou reprodukci barev, žluté nebo oranžové čočky zlepšují viditelnost v nízké světelnosti (např. mlha), zelené čočky mohou měnit vnímání barev, ale zabraňují únavě očí. Při řízení si však nepořizujte modré čočky, které snižují vnímání zelené a červené barvy.