Vznášející se schody
Samonosné schodiště je opravdovou dominantou, středobodem interiéru, přitahující pohled ať už stojíte v kterékoliv části místnosti. Samonosné schodiště, také nazývané vynášené schodiště, často působí dojmem, jako by levitovalo v prostoru. Je unikátní tím, že nepotřebuje žádnou podpůrnou konstrukci. Pokud se táhne kolem stěny, jen se jí lehce opírá a nemusí s ní být žádným způsobem spojeno.
Když se samonosné schodiště vybaví vhodnými nášlapy, respektive, matriálem na nášlapy, může jít skoro až o umělecký výtvor.
Ten materiál může být z různých druhů surovin. Samozřejmě se nejčastěji používá dřevo. Často ale narazíme i na jiné druhy materiálů. Například nerez, nebo také sklo.
Co se týče dřeva, používá se zásadně dřevo z listnatých stromů, to znamená dřevo tvrdé. Měkké dřevo našich jehličnanů se na nášlapy nehodí, protože se poměrně lehce poškodí a také není schopno odolávat vysoké zátěži. Hrozí brzké ošlapání nášlapů. Měkké dřevo by bylo brzy samá rýha a vryp.
Zátěž na schodech bývá tak enormní, že i tvrdé dřevo pro výrobu nášlapů musí být pečlivě vybíráno a následně upraveno tak, aby se zvýšila jeho odolnost proti poškození. Odolnost se razantním způsobem zvýší, když se použije technika lepeného, vrstveného dřeva. Nášlapy pak ve finální podobě musí být řádně nalakovány speciálními laky, které zajistí jeho vyšší odolnost pro případ, že se na schodech objeví nějaká tvrdá nečistota.
Dřevo se samozřejmě i barevně přizpůsobuje. Jde o různé moření, či použití barevných vosků. Vždy by však měla být zachována přirozená kresba dřeva, která podtrhuje konečný výsledek. Jako další materiály se na schodiště používá například nerezová ocel, ocelové pororošty, mramor, umělý kámen, nebo sklo. Určitě sklo zaujme na první pohled. Jedná se opět o vrstvený, lepený materiál, s kalenou vrchní nášlapnou vrstvou. I sklo se dá barevně upravit, a pískováním se dá upravit i různými motivy, či nápisy.