Zásady pro správné klíčení semen
V čem klíčit
V zásadě máte tři možnosti. Buď budete improvizovat a využijete současné možnosti PET lahví, zavařovacích sklenic a podobných domácích kutilských „udělátek“ s tím, že bude v každé nádobě množství semen a ta vám zaberou spoustu místa v kuchyni.
Nebo využijete znalostí našich předků, kteří nechávali semínka vzejít na vatě, gáze, obinadle, ubrousku. Tento způsob však přinášel i nevýhody, kdy se plody zachytávaly na podkladu, špatně se proplachovaly, ležely na mokrém podkladu a plesnivěly.
Anebo vyzkoušíte nakličovací misky , tedy sofistikované výrobky vytvořené speciálně pro tyto účely. Někteří lidé na ně nedají dopustit, neboť lze takto klíčit ve třech miskách nad sebou různé plody, stačí jen ráno a večer misky propláchnout větším hrnkem vody a žádnou další pozornost obsah nádob nevyžaduje. V miskách ze zdravotně nezávadného a certifikovaného akrylátu vám pak za pár dnů vyrostou klíčky i bez plesnivění, vzejdou pouze díky vlhkosti.
Za světla nebo za tmy
Většinu lidí napadne, že ke klíčení je zapotřebí dostatek denního slunečního světla. Není to tak docela pravda, i když slunce dodá klíčkům energii a ty pak rychleji rostou. Některým rostlinkám se však dobře daří i za tmy, např. fazolky adzuki a mungo je vhodné ponechat první dva nebo tři dny v tmavé místnosti, díky tomu budou klíčky stravitelnější a více křehké. Mimochodem, všimli jste si, že vám vyklíčí např. i cibule ve spíži nebo brambory ve sklepě, kam denní světlo neproniká?
Co nechat vzejít
V podstatě cokoli, pouze vám nemusí vyklíčit semena příliš stará a tepelně ošetřená. Rozhodně se však vyhýbejte sadbovým druhům, které mají na svém povrchu chemický postřik kvůli škůdcům. Dále nejsou vhodné velké druhy fazolí, které jsou v syrovém stavu jedovaté, takže z fazolí používejte jen zmiňovanou odrůdu mungo a adzuki. Nevzejdou vám také loupané a půlené plody hrachu a červené čočky.